fbpx

Badanie kardiologiczne psa. Wszystko co powinieneś wiedzieć

Psie serce pod kontrolą – chociaż czasami to niemożliwe, aby zapobiec chorobie psa, są rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u niego problemów z sercem. MIędzy innymi badanie kardiologiczne, czyli jedno z podstawowych i najważniejszych badań, które powinniśmy regularnie wykonywać u naszych pupili. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, trwa od 20 do 30 minut, w zależności od wielkości pacjenta i jego pokładów cierpliwości. Zazwyczaj wymaga wygolenia dwóch niewielkich fragmentów sierści w miejscach przyłożenia głowicy.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej układając pacjenta na specjalnym stole z wnęką na wysokości serca, dzięki której lekarz jest w stanie przyłożyć głowicę USG do klatki piersiowej zwierzęcia. W wyjątkowych sytuacjach można wykonywać badanie w pozycji stojącej.

Kiedy wykonujemy badanie kardiologiczne u psa?

  • gdy podczas osłuchiwania lekarz usłyszy szmer nad sercem – szmer sercowy jest jednym z objawów wielu chorób, wymaga dalszej diagnostyki
  • gdy zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy np. szybsze męczenie się, kaszel, duszność, przyspieszony oddech, osłabienie
  • przed znieczuleniem
  • profilaktycznie u ras predysponowanych do chorób serca
  • kontrolnie u pacjentów leczonych na choroby serca
  • kontrolnie u psów seniorów

Czas ma kluczowe znaczenie, im wcześniej zdiagnozowana choroba tym szybciej można wdrożyć leczenie, dlatego regularne kontrole u weterynarza i badania diagnostyczne są bardzo ważne. Jeśli podejrzewasz, że u twojego psa występuje problem z sercem, nie zwlekaj! Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać właściwą diagnozę i ustalić najlepszy dla pupila sposób leczenia.

Leave a Comment

Zadzwoń! 720 812 022