Odwiedź nas:  SmartPet, Katowice, ul. Chorzowska 107 lub zadzwoń: 32 760 56 18

Usługi medyczne

Profilaktyka i badania

W SmartPet zależy nam na tym, aby Państwa zwierzęta cieszyły się doskonałym zdrowiem na co dzień, dlatego też szczególną uwagę przywiązujemy do profilaktyki. Często zdarza się, że stany chorobowe u zwierząt są obserwowane przez właścicieli dopiero w stadium objawowym dlatego gorąco zachęcamy do regularnego kontrolowania stanu zdrowia poprzez obserwację zachowania zwierząt oraz regularne badania kontrolne.

Szczepienia są jednym z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej zwierząt. W naszej przychodni pomożemy Państwu indywidualnie dobrać preparat odpowiedni dla Waszego pupila.

W przypadku psów obligatoryjnie wymaganym szczepieniem jest preparat przeciwko wściekliźnie, którego pierwszą dawkę podaje się po ukończeniu 3 miesiąca życia, a następnie powtarza się je regularnie co rok. Jednak zdrowie naszych zwierząt wymaga ochrony również przed innymi groźnymi chorobami dlatego polecamy raz w roku wybrać się do naszej przychodni w celu dobrania preparatu odpowiedniego dla zdrowia, trybu życia i gatunku pupila.

W przypadku psów między innymi jest to szczepienie przeciw nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha czy parainfluenzie, które w zależności od celu immunizacji wykonywuje się od 6 tygodnia życia, następnie po kilku tygodniach należy podać dawki przypominające. Istnieje również możliwość zastosowania szczepionki skojarzonej przeciwko leptospirozie.

Dla kotów pierwszym z zalecanych szczepień jest preparat przeciwko panleukopenii, zakaźnemu zapaleniu jamy nosowej i tchawicy oraz kaliciwirozie, który podaje się po ukończeniu 8 tygodnia życia. Można również w połączeniu zastosować szczepionkę przeciwko Chlamydophila felis. Podobnie jak w przypadku immunizacji psów po kilku tygodniach należy podać kolejne dawki, a po roku ostatnią dawkę przypominającą.

Jeśli chodzi o szczepienie gryzoni to szczególnej uwadze polecamy Państwu ochronę królików przeciwko pomorowi i myksomatozie.

Zwierzęta, zwłaszcza te wychodzące narażone są na zakażenie pasożytami, co może nieść poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Należy też pamiętać, że właściciele zwierząt mogą zostać również nosicielami pasożytów zarażając się od swoich pupili. Dlatego tak istotne jest aby regularnie podawać preparaty przeciwpasożytnicze, jako bardzo ważny element profilaktyki zdrowotnej.

W SmartPet pomożemy Państwu po konsultacji z lekarzem dobrać najlepszy środek, który będzie odpowiadał potrzebom Waszych pupili.

Sterylizacja i kastracja u psów i kotów nadal wzbudza wątpliwości wśród właścicieli zwierząt, jednak zupełnie niepotrzebnie. W przypadku samców zabiegi te są bardzo mało inwazyjne, a mogą przynieść wiele zdrowotnych korzyści samemu zwierzęciu takich jak między innymi zmian przerostowo-nowotworowych prostaty i jąder. U suk i kocic jest to nieco trudniejszy zabieg jednak równie bezpieczny i korzystny dla zwierzęcia, dzięki niemu możemy uchronić naszą pupilkę przed ropomaciczem, powstawaniem guzów nowotworowych na listwie mlecznej. Sterylizacja i kastracja jest wskazana w przypadku wszystkich zwierząt, które nie są przeznaczone do hodowli i reprodukcji. Antykoncepcja hormonalna wśród zwierząt nie jest alternatywą dla zabiegu ponieważ niesie ze sobą wiele zagrożeń zdrowotnych.

Jako właściciele zwierząt ponosimy przede wszystkim odpowiedzialność za niekontrolowany rozród, który przyczynia się do bezdomności wśród psów i kotów.

Przychodnia SmartPet dysponuje własnym laboratorium dzięki czemu wyniki badania krwi zwierząt możemy uzyskać w ciągu kilku minut, co znacznie przyspiesza postawienie diagnozy. Współpracujemy również z laboratorium zewnętrznym, z którego wyniki badań są dostępne już kolejnego dnia po oddaniu próbek.

Dzięki wyposażeniu naszej przychodni w nowoczesny sprzęt do badań obrazowych, zdjęcia RTG i badanie USG wykonujemy regularnie przy codziennej pracy z naszymi pacjentami.

Ultrasonografia jest doskonałą metodą, która pozwala bezinwazyjnie zdiagnozować pacjenta. Dzięki uzyskaniu obrazu takich narządów jak nerki, wątroba, pęcherz moczowy czy układ rozrodczy można potwierdzić bądź wykluczyć wiele ognisk chorobowych w ciele naszych podopiecznych już na wczesnym etapie rozwoju choroby. Zmian, które nie dają jeszcze żadnych zewnętrznych objawów widocznych dla opiekuna.

Wyposażenie przychodni w cyfrowy aparat rentgenowski daje nam możliwość zobrazowania stanu zwierzęcia w przypadku urazów mechanicznych wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej. Dzięki temu bez żadnych przeszkód możemy podjąć się leczenia pacjentów, którzy ulegli wypadkom komunikacyjnym czy złamaniom. Aparat RTG jest niezbędny również do postawienia prawidłowej diagnozy ortopedycznej dotyczącej np. dysplazji stawów czy innych chorób zwyrodnieniowych. W takich wypadkach świadczymy również usługę badań obrazowych RTG dla pacjentów innych klinik i przychodni weterynaryjnych.

W przypadku badań obrazowych należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zwierzęcia do badania.

Dbanie o uzębienie Państwa zwierząt ma ogromne znaczenie profilaktyczne dla ich zdrowia. Najczęściej spotykanymi przypadłościami są narastający kamień nazębny i zapalenia dziąseł u psów i kotów, a u małych ssaków takich jak króliki czy kawie domowe – problemy z przerostem zębów.

Do usuwania kamienia nazębnego stosujemy fale ultradźwiękowe – jest to obecnie jedna z najlepszych metod sanacji jamy ustnej u zwierząt. Dokonujemy również innych zabiegów stomatologicznych niezbędnych dla utrzymania w zdrowiu Waszych zwierząt.